Aktualności

Pierwsze drzewo z aplikacji wCOPane

Jarząb mączny Magnifica został dzisiaj (13.11) posadzony przy ulicy Sobieskiego, na prośbę mieszkańca Katowic. To pierwsze drzewo z aplikacji wCOP drzewo.

Aplikacja została uruchomiona w połowie września tego roku, a 13 listopada wkopaliśmy pierwsze drzewo, o które wnioskował jeden z mieszkańców.  Do tego dnia złożyliście 340 wniosków, z których część została już zweryfikowana pozytywnie. Ta liczba jednak cały czas rośnie.

  • To kolejna aplikacja po Naprawmyto.pl, która udowadnia, że mieszkańcy chętnie korzystają z nowoczesnych narzędzi, jakie im udostępniamy. W ten sposób mają realny wpływ na swoje otoczenie, a my reagujemy na ich oczekiwania. Wspólnie możemy lepiej zadbać o miasto – mówi prezydent Marcin Krupa.

Zgodnie z założeniami akcji, wnioskodawcy będą zawsze informowani o dacie i godzinie wCOPania „ich” drzewa. Lokalizację przy ulicy Sobieskiego wskazał pan Michał, mieszkaniec ul. Gliwickiej. W uzasadnieniu napisał: “Szkoda patrzeć, jak marnuje się taki kawałek zieleni, których w tej okolicy jest tak niewiele. Idealne miejsce na dwa drzewa, co pozwoli uatrakcyjnić dzielnicę”. Dwóch drzew nie można w tym miejscu posadzić, ze względu na przebiegającą pod ziemią infrastrukturę, ale jedno tak. Zakład Zieleni Miejskiej za każdym razem dokładnie ogląda teren, sprawdza jeszcze raz możliwe kolizje z podziemną infrastrukturą czy urządzenie terenu, dobiera gatunek do lokalnych warunków. – Wybraliśmy drzewo atrakcyjne wizualnie, które do tego ma wąską koronę, nie wymaga więc później ingerencji i przycinania, np. ze względu na widoczność znaków drogowych – mówi Magdalena Biela, zastępca dyrektora Zakładu Zieleni Miejskiej.

Zgłoszenia w tej turze będą przyjmowane do 16 listopada, czyli do piątku. Część drzew ZZM posadzi jeszcze tej jesieni, pozostałe wiosną i jesienią przyszłego roku. Te zaakceptowane na internetowej mapie zmieniają kolor na jasnozielony, posadzone na ciemnozielony. Natomiast czarny punkt oznacza odrzucone wnioski. – Wniosków odrzuconych jest więcej niż  zaakceptowanych, ale tego się spodziewaliśmy, biorąc pod uwagę doświadczenia Gdańska czy Warszawy, gdzie działają podobne aplikacje. W Gdańsku udaje się posadzić ok. 35 proc. wnioskowanych drzew. Jak widać w terenie zurbanizowanym nie jest to zadanie proste. My na ostateczne podsumowanie będziemy musieli poczekać do końca procesu weryfikacji – mówi Wioleta Niziołek – Żądło, koordynator projektów społecznych w UM w Katowicach.

Aplikacja spełnia też rolę edukacyjną. O zaletach drzew będą przypominać specjalne wizytówki, które dostanie każde wCOPane drzewo: m.in. pochłaniają dwutlenek węgla, produkują tlen, absorbują zanieczyszczenia powietrza, dają cień i obniżają odczuwalną temperaturę latem. Łagodzą stres i zachęcają do spotkań towarzyskich na świeżym powietrzu. Znacząco poprawiają też estetykę miasta i wpływają na wzrost wartości nieruchomości.

Aplikacja jest elementem projektu KATOobywatel. Przypomnijmy, że od kwietnia 2018 roku działa też inna aplikacja: Naprawmyto.pl. Od tamtej pory, za jej pośrednictwem, rozwiązanych zostało ponad 2500 zgłoszonych przez mieszkańców problemów i usterek. Łącznie w bazie znajduje się blisko 6 tys. alertów.

Więcej na: katoobywatel.katowice.eu

 

 

 Jak zasadzić drzewo?
1
2
Wypełnij formularz i poczekaj na kontakt z Urzędu Miejskiego
3
Umów się z Urzędem na dogodny termin i ciesz się zielenią