Przykładowe nasadzenia

lipa2 dab3 klon
Lipa – Tilia  Dąb – Quercus Klon – Acer
Drzewo o bardzo regularnej, szerokojajowatej lub kulistej koronie. W młodości wykazuje powolny wzrost. Dorasta do 18-20 m wysokości i 10-15 m szerokości. Pędy cienkie. Liście okrągłe, 3-10 cm średnicy, jesienią żółte. Kwiaty żółtozielone, pachnące, miododajne. Wymaga stanowiska słonecznego i półcienistego. Gleby żyzne do przeciętnych. Gatunek powszechnie stosowany w zieleni miejskiej, ale wrażliwy na zasolenie gleby i suche powietrze. Okazałe drzewo z prostym pniem, szerokostożkowatą koroną i charakterystycznymi zaschniętymi i obwisającymi dolnymi gałęziami. Rośnie szybko, osiąga do 25 m wysokości. Gatunek odporny na mróz. W naturze występuje na glebach żyznych, wilgotnych do podmokłych i dobrze znosi krótkotrwałe zalewanie. Wykazuje duże zdolności adaptacyjne i może rosnąć także na glebach suchych. Wymaga stanowisk słonecznych. Drzewo do wykorzystania w parkach, do zadrzewień przydrożnych i krajobrazowych. Drzewo dorastające do 30 m wysokości, o charakterystycznej popielatej korze. Drzewo pospolite w Polsce w naturalnych zbiorowiskach oraz często sadzone przy drogach. Wymaga stanowiska słonecznego lub półcienistego. Polecane do nasadzeń miejskich i parkowych. Doskonałe drzewo alejowe.
jarzab kasztanowiec glog
Jarząb – Sorbus Kasztanowiec – Aesculus Głóg – Crataegus
Małe lub średniej wielkości drzewo o owalnej koronie. Wzrost młodych drzew stosunkowo szybki. Dorasta do 8-12 m wysokości i 4-6 m szerokości. Liście pierzaste, jesienią żółte lub pomarańczowe. Kwiaty białe, zebrane w baldachogrona. Owoce bardzo dekoracyjne, czerwone. Stanowisko słoneczne lub lekko zacienione. Małe wymagania glebowe. Gatunek dobry do terenów zieleni w miastach. Osiąga do 25 m wysokości i 20 m szerokości, o szerokiej, malowniczej koronie. Starsze egzemplarze mają gałęzie przewieszające się do samej ziemi. Stanowiska słoneczne i cieniste. Małe wymagania glebowe, duża odporność na warunki miejskie. Gatunek polecany do parków oraz jako roślina alejowa. Liście pięciopalczaste, ciemnozielone, wcześnie rozwijające się na wiosnę, a jesienią przebarwiające się na żółtobrązowo. Owoce – liczne kasztany. Małe  drzewo o kulistej koronie, ozdobne dzięki kwiatom. Dorasta do 4-6 m wysokości. Liście małe, ciemnozielone, błyszczące. Kwiaty pełne, ciemnoczerwone, bardzo efektowne. Preferuje miejsca słoneczne. Gatunek bardzo odporny na zanieczyszczenia powietrza i tolerancyjny co do gleby. Polecany do sadzenia w parkach i ogrodach oraz do obsadzania ulic.
brzoza
Brzoza brodawkowata – Betula pendula
Potrzebuje dużo światła. Bardzo dobrze znosi zanieczyszczenie powietrza. Stosowana do rekultywacji terenów przemysłowych, ale także w założeniach krajobrazowych i miejskich, w parkach i ogrodach. Rośnie szybko, dorasta do 20-25 m wysokości i 7-9 m szerokości. Drzewo o malowniczej koronie, ma pokrój lekko „płaczący” za sprawą delikatnych, cienkich, zwisających gałązek. Kora na młodych pędach ciemna, później biała i gładka, łuszcząca się okrężnie, na starych drzewach mocno spękana. Liście wcześnie rozwijają się na wiosnę, jesienią przebarwiają się na żółto.

 




Jak zasadzić drzewo?
1
2
Wypełnij formularz i poczekaj na kontakt z Urzędu Miejskiego
3
Umów się z Urzędem na dogodny termin i ciesz się zielenią