Aktualności

SadziMy drzewa razem z mieszkańcami

Uruchamiamy dla Was aplikację wCOP drzewo. Za jej pomocą w prosty i szybki sposób będziecie mogli wskazywać miejsca dla nowych drzew w Katowicach.  

Nazwa aplikacji nawiązuje do największej konferencji klimatycznej na świecie czyli Szczytu Klimatycznego ONZ (COP 24), która w grudniu odbędzie się w Katowicach. Chcemy nie tylko posadzić nowe drzewa wspólnie z Wami, ale też poszerzyć Waszą wiedzę o ich znaczeniu w miejskim ekosystemie.

Drzewa w mieście to same korzyści: m.in. pochłaniają dwutlenek węgla, produkują tlen, absorbują zanieczyszczenia powietrza, dają cień i obniżają odczuwalną temperaturę latem. Łagodzą stres i zachęcają do spotkań towarzyskich na świeżym powietrzu. Znacząco poprawiają też estetykę miasta i wpływają na wzrost wartości nieruchomości.

Narzędzie powstało we współpracy z Fundacją Gdańską, na bazie gdańskiej aplikacji Bank Nasadzeń Drzew. Zgłoszenie zajmuje chwilę. Wystarczy wybrać lokalizację, zaznaczyć miejsce na mapie i dodać opis. Aplikacja automatycznie dopuszcza nasadzenia na terenach miejskich i terenach jednostek oświatowych, odrzuca te na terenach prywatnych. Już na pierwszym etapie pojawia się wtedy komunikat “Przepraszamy, teren prywatny”.

Po przyjęciu wniosku przez aplikację, zaczyna się jego wielostopniowa weryfikacja przez zespół opiekunów w wydziałach Urzędu Miasta i jednostkach miejskich. Tkanka miejska jest przesycona infrastrukturą techniczną. Każdy zgłoszony przez Was teren musi być też rozpatrzony pod kątem formy władania, przeznaczenia w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, ujęcia w planach inwestycyjnych miasta, warunków klimatycznych i glebowych, zgodności kompozycyjnej z przyległymi terenami, sposobu zainwestowania itp.

Po każdym etapie weryfikacji wniosku dostaniecie maila o kolejnym kroku, aż do jego ostatecznej akceptacji lub odrzucenia. W dalszej kolejności możecie się również spodziewać informacji o terminie sadzenia Waszego drzewa. Z kolei w wiadomości o odrzuceniu wniosku będzie podana przyczyna odmowy.

Możecie zasugerować, jakie drzewo najchętniej widzielibyście we wskazanej lokalizacji, ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą jednak specjaliści z Zakładu Zieleni Miejskiej. Wśród gatunków, które dobrze znoszą miejskie warunki są m.in: lipa, dąb, klon, jarząb, kasztanowiec, głóg czy brzoza brodawkowata. Istotne jest również to, że sadzone będą drzewa o obwodzie pnia (na wysokości metra) od 12 do 14 cm i więcej.

Wnioski, które spełnią kryteria, będą realizowane sukcesywnie przy uwzględnieniu sezonowości wykonywania nasadzeń, czyli wiosną i jesienią. Nabór wniosków również będzie odbywał się w dwóch turach: wiosenno – letniej i jesiennej. W tej turze wnioski można składać do 16 listopada 2018 roku.

Aplikacja jest elementem projektu KATOobywatel, realizowanego od początku roku w Urzędzie Miasta w Katowicach. Przypomnijmy, że w kwietniu 2018 roku uruchomiliśmy dla Was inną aplikacją: Naprawmyto.pl. Od tamtej pory rozwiązaliśmy już ponad 1800 zgłoszonych przez Was problemów i usterek.

Więcej: katoobywatel.katowice.euJak zasadzić drzewo?
1
2
Wypełnij formularz i poczekaj na kontakt z Urzędu Miejskiego
3
Umów się z Urzędem na dogodny termin i ciesz się zielenią